Podsumowanie marca

Senat

Na Senacie przede wszystkim kontrowersyjna kwestia Ossolineum. Niestety, mam wrażanie, że nie do końca rozumiem, o co chodzi w konflikcie. Z tego, co zrozumiałem, to w Ossolineum jest specjalny gabinet poświęcony Władysławowi Bartoszewskiemu, a obecny konflikt jest o to, czy eksponaty tego gabinetu powinny mieć osobną księgę inwentarzową. Trudno mi sobie wyobrazić, by taka kwestia mogła prowadzić do komentowanego w prasie i na Senacie UWr konfliktu, ale też moja wiedza w tym temacie jest bardzo mała.

Na Senacie mieliśmy wybrać przedstawiciela do Rady Kuratorów Ossolineum, jednak pojawiła się kontrkandydatura do propozycji rektorskiej. Jest to – z tego, co mi napisali na szybko w czasie Senatu koledzy z wydziału – mocna i warta przemyślania opcja. Na to przemyślenie nie było jednak czasu, dlatego wybór przenieśliśmy na kolejne posiedzenie.

Bardzo ważne zapewnienie, które padło z ust Rektora, dotyczyło modyfikacji statutu: w kwietniu ma zostać powołany zespół, który się tym zajmie.

Wartym odnotowania jest też pierwszy przypadek, gdy nowe zasady odnośnie nieobecności na posiedzeniach zostały wykorzystane: przedstawiciel studentów z Wydziału Fizyki i Astronomii został wykluczony z Senatu za trzy nieusprawiedliwione nieobecności. Odbędą się na to miejsce wybory uzupełniające.

Mój wkład w to posiedzenie Senatu był pozakulisowy – zgłosiłem poprawki do programu studiów europeistyka, które zostały wprowadzone przed Senatem, a także wyjaśniłem kwestię składu Senatu. W tej drugiej kwestii udało mi się otrzymać opinię radcy prawnego, że rozmiary poszczególnych kurii liczą się w dniu wyborów. Jest to interpretacja mieszcząca się w przestrzeni rozsądnych możliwych interpretacji. Mam teraz nadzieję, że uda się na jej podstawie doprowadzić do racjonalizacji składów rad wydziałów.

Komisja Inwestycji i Majątku

Drugie tegoroczne posiedzenie było poświęcone wieloletniemu planowi inwestycyjnemu. Dużo można o tym przeczytać na blogu rektora: http://przemyslawwiszewski.pl/inwestujmy-w-nauke-teraz/

Uczelniana Komisja Wyborcza

W marcu przewidziane są trzy posiedzenia, lecz większość spraw ma charakter rutynowy. Natomiast dwie sprawy wywołały pewną dyskusję.

Pierwszą z nich jest kolejne przedłużenie wyborów kadencyjnych do organów Uniwersytetu na lata 2020-2024 do 18 kwietnia. Okazuje się, że Wydział Biotechnologii nie wybrał jeszcze przedstawiciela studentów do Senatu. Tyle, że Senat zaczął działać 1 września 2020 r. – jak długo jeszcze można przeprowadzać wybory kadencyjne? Ustaliliśmy, że do 18 kwietnia 2021 r., i że ma to być ostateczny termin – jednak ta ostateczność ma chyba charakter bardziej presji psychologicznej, bo raczej trudno sobie wyobrazić, byśmy tego terminu nie przełożyli kolejny raz.

Drugi temat to wybory przedstawicieli studentów do Rad Wydziałów tam, gdzie nie powstał Wydziałowe Rady Samorządu Studentów (WRSS). Na takich wydziałach kompetencje WRSS przejął Zarząd Uczelniany Samorządu Studentów (zgodnie z regulaminem Samorządu Studentów), a następnie ogłosił i przeprowadził wybory. Wszystko byłoby zgodnie z obyczajem i prawem, gdyby nie terminy: przejęcie kompetencji nastąpiło w środę, 24 lutego, a wybory były już w czwartek, 25 lutego. Czy można wierzyć, że w tak krótkim czasie informacja o wyborach doszła do wszystkich zainteresowanych, a zatem, że te wybory były uczciwe?

Rada Wydziału

Na Radzie Wydziału mieliśmy wyłącznie punkty rutynowe. Pewną dyskusję wzbudziła niedawna uchwała Senatu o punktacji czasopism, jednak obyło się bez większych kontrowersji, gdyż przeciwnicy tej uchwały nie zabierali głosu.

Wydziałowy Zespół ds. kształcenia w warunkach epidemii 

Posiedzenie planowane na 1 marca z powodu powszechnych reakcji poszczepiennych zostało przełożone na 8 marca. Podjęliśmy wtedy dwie ważne decyzje: zajęcia zdalne do końca semestru oraz stacjonarna – w ramach potrzeb i możliwości – sesja egzaminacyjna. Decyzje te zostały już ogłoszone pracownikom i studentom.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: